Güllerinizin Daha Fazla Çiçek Açması İçin 15 İpucu

Güller, güzelliği, kokusu ve genel bolluğu nedeniyle en çok aranan çiçeklerden biridir. Bir gül bahçesi başlatmayı düşünüyorsanız veya zaten kendinize ait bir gül bahçesine sahipseniz ve gül bitkilerinin nasıl daha fazla çiçek açacağına dair birkaç ekstra ipucu arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bizler, güllerinizin bol miktarda açmasına yardımcı olacak bir öneri listesi hazırladık, böylece onları kendiniz için saklayabilir veya başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Gül bahçenizin gerçekten çiçek açması için beslemeden budamaya kadar bu 15 ipucunu izleyin.

1. Muz Kabukları güller daha fazla çiçek açması için

Muzun fosfor içermesi nedeniyle gül bahçenizde muz kabuğu kullanmak çiçeklenmeye yardımcı olacaktır. Biraz muz kabuğunu doğrayabilir ve gülün yapraklarının altına ancak sapından uzağa gömebilirsiniz. Muz kabuğunu kullanmanın bir başka yolu da onları bir karıştırıcıda ezmek, gerekirse su eklemek ve yaklaşık 15 dakika bekletmektir. Çözelti oturmaya bırakıldıktan sonra, doğrudan bir gülün altındaki toprağa uygulayabilirsiniz.

2. Yonca

Gül bahçenizde yonca kullanmak, fazladan bir doz beslenme sağlamanın harika bir yoludur. Yonca unu veya pelletleri arasında seçim yapabilir ve her büyük gül fidanı için 1 fincan veya daha küçük çalılar için ½ fincan kullanarak doğrudan toprağa ekleyebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, küspeyi veya peletleri suya batırıp toprağa ekleyerek biraz yonca çayı demlemektir.

3. Yem Çiçekler

Büyüme mevsimi boyunca çiçek açan güller için en az üç gübre uygulamasına ihtiyaç vardır. İlk ilaçlama bitkiler kış mevsiminden çıktığında, daha sonra çiçeklerin büyümesini sağlamak için haziran ortası ve temmuz aylarında iki kez daha yapılmalıdır. Güllerin ek besinler almasına yardımcı olmak için dengeli bir gübre ve kompost veya çürümüş gübre gibi diğer malçları kullanın.

4. Su

Tüm bitkilerin büyümesi için bir miktar suya ihtiyacı vardır. Toprağın nemli olup olmadığını kontrol edin ve son zamanlarda hava koşullarını göz önünde bulundurun. Toprak çok kuru görünüyorsa, bir ıslatma hortumu kullanarak veya damla sulama yoluyla doğrudan toprağa su uygulayın.

5. Gülleri Düzenli Budama

Bu, ilkbaharın başlarında yapılması gereken ve mevsim boyunca çiçek üretmeye devam etmesine yardımcı olacak bir şeydir. Öncelikle, tüm yaprakları çekin ve bitkinin ortasında, çevresinde büyüyen yatay bastonları veya bitkinin içinden geçen herhangi bir şeyi kesmek için budama makaslarınızı kullanın. Bu, açık bir merkeze izin verecek ve dalların ve çiçeklerin sürtünmesini azaltacaktır. Ardından, hastalıklı veya ölü dalları çıkarın. Dikey çubukları dışa bakan bir tomurcuk olacak şekilde kesin, bu tomurcuğun yaklaşık yarım inç üzerinde 45 derecelik bir açıyla ve tomurcuktan uzakta kesi yapın.

6. Güller için Düzenli Denetimler

Hastalık salgınlarının veya zararlıların erken belirtilerini yakalamak için güllerinizi kontrol edin. Bu, güllerinizin çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

7. Malç

Güllerinizin etrafına yaklaşık 2-3 inçlik bir katman halinde organik malç ekleyin. Malçın iri olması, üzerine sıçrayan su miktarını azalttığı için güllerin yapraklarındaki hastalıkların azalmasına yardımcı olur.

8. Toprak

Drenajı sağlayan bir toprağa güller dikin. Yetersiz drenaj varsa, güllerinizi boğar ve çok az veya hiç nefes almasına izin vermez. Dikim deliği için dolgu olarak kullanmak üzere kompost gibi organik maddeleri kazılmış toprakla karıştırın.

9. dikilen yer

Güllerinizi diktiğiniz yer, daha sonra onlara bakmak kadar aynı derecede önemlidir. Güllerinizin her gün en az altı saat güneş alan bir alanda olduğundan emin olun. Gülleriniz gölgede ise hastalıklara ve diğer zararlı durumlara eğilimli olacaktır.

10. Yeniden Çiçek Açan Güller

Büyüme mevsimi boyunca çiçek açmaya devam eden güller istiyorsanız, Bright Melody, Fairy Moss ve Knock Out gülleri aldığınızdan emin olun. Bunlar, daha kolay yeniden açılacak birkaç gül çeşididir.

11. Yumurta Kabukları

Yumurta kabukları kalsiyum açısından zengindir. Bu, daha sağlıklı çiçeklenmeye izin veren bir gülün dokusunu güçlendirir. Ezilmiş kabukları saksı toprağına karıştırın ve saksı güllerinize ekleyin veya kabukları ezin ve gülün etrafındaki toprağın en üst katmanına serpin. Kabuk ne kadar ince ezilirse, toprağa kalsiyum salma kabiliyeti o kadar hızlı olur.

12. Kahve Telvesi

Kahve telvesi, güllere yardımcı olan azot içerir. Bir kısmını gülün tabanına serpin veya toprağı zenginleştirmeye yardımcı olmak için bir kısmını bir kompost yığınına ekleyin. Çok fazla eklemeye dikkat edin çünkü maalesef güllerinize zarar verir.

güzel güller
en güzel kırmızı gül resmi

13. Böcek Kontrolü

Asefat gibi sistemik bir pestisit kullanmak, güllerinizin büyümesini akarlar, beyaz sinekler, yaprak bitleri ve diğer zararlılardan korumak için görev yapar. Gül fidanınız bir sebze bahçesine bitişikse, neem yağı ve böcek öldürücü sabun gibi organik seçenekler daha iyi olacaktır.

Rosa cinsi hoş kokulu bitki ailesinden olan güller, doğru yöntemler uygulandığı takdirde zahmetsizce yetiştirilebilir. Evde gül fidanı yetiştirmek için toprağı ve saksının konumlandırılacağı alanı iyi seçmek gerekir.
Gül bitkisinin sulaması toprak nemi kontrol edilerek yapılır. Toprak eşit şekilde ıslanacak şekilde sulanmalı, fazla su mutlaka dökülmelidir. Oda sıcaklığında bekletilmiş su ile sulanmalıdır. Yazın günde iki defa, kışın ise daha seyrek sulanmalıdır.
ÇELİK İLE ÇOĞALTMA: En çok kullanılan yöntemdir. Kasım ayından itibaren Mart ayına kadar çoğaltma işlemini yapabilirsiniz. Gülden çelik alınır ve ucu hormona batırılır, daha sonra 21 derece sıcaklıktaki ortamda kumlu ya da perlitli toprağa belli aralıklarla dikilmelidir.
Gül bitkisinin dikilmeye en uygun olduğu zamanlar kasım ve mart ayları arasındadır.

Bir önceki çiçek yazımız olan Beyaz Gül Ne Anlama Geliyor? Mükemmel Beyaz Güller... başlıklı makalemizde beyaz gül anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.