Karanfil Çiçeği Anlamı, Bakımı, Faydaları ve Özellikleri

Karanfil Çiçeği Anlamı

Karanfil çiçeği anlamı çekicilik ve sevgidir. Çiçeğin rengine göre anlamı değişiklik göstermektedir. Beyaz karanfil saflık ve temizlik, kırmızı karanfil hayranlık , koyu kırmızı karanfil aşk, mor karanfil asalet, sarı karanfil sıcaklık ve pembe karanfil duygusallık ve şükran anlamına gelmektedir.

Karanfil Çiçeği Bakımı

Karanfil çiçeği bakımı dikkat isteyen bir iştir. Karanfil çiçekleri açık alanda büyümeye alışkın oldukları için güneş almaları gerekmektedir. Bunun için karanfilleri bahçede veya güneş alacak şekilde saksılarda yetiştirmek lazımdır. Güneşin az olduğu yerlerde karanfillerin büyümesi oldukça yavaş olacaktır ama dikkat edilmesi gereken husus karanfilleri fazla güneşten uzak tutmaktır. Karanfiller fazla güneş gördükleri zaman yanacak ve çiçek çok zor çiçek açacaktır. Bu yüzden karanfilleri gölge alabilecek şekilde ekmek gerekir.

Karanfil genellikle her toprak türünde yetişebileceğinden kullanılan toprak türü fark etmemektedir ancak daha sağlıklı karanfiller yetiştirmek için toprak PH 5.5 ten yüksek olmalıdır. Sağlıklı karanfiller yetiştirmek konusunda su dengesi çok önemlidir. Karanfiller suyu seven çiçekler olmadığı için fazla sulama yapılmaması gerekmektedir. Saksıda yetişen karanfiller için saksının altında fazla suyun çıkabilmesi için delikler açılmalıdır. Gerektiği zaman karanfil yapraklarına hafif şekilde su değdirilmelidir.

Fazla sudan veya başka bir sebepten çürüyen yapraklar karanfile zarar vermemesi için koparılmalıdır. Karanfiller büyürken yeni çıkan karanfillere yer açmak için budama işlemi yapılmalıdır. Bu işlem ilkbahar ayında yapılmalıdır. Karanfil çiçeği bakımı bu şekilde yapıldığında daha sağlıklı karanfiller yetiştirilmiş olur. Karanfil çiçeğinin çoğaltılmasında genel olarak iki işlem kullanılmaktadır; daldırma yöntemi ve çelik ile çoğaltma yöntemi. Bu iki çoğaltma işlemi de karanfile yazın uygulanmalıdır.

Daldırma Yöntemi: Karanfilin çiçek kısmı ile kök kısmı birbirinden ayrılır. Karanfilin dal kısmı toprağa dikilir ve birkaç gün içinde tekrar filizlenir. Bu işlem genellikle solan çiçeklere uygulanır

Çelik İle Çoğaltma Yöntemi: Karanfilin kök ve çiçek kısmı çapraz bir şekilde kesilerek birbirinden ayrılır. Kök başka bir toprağa ekilir ve gölgede birkaç gün bekletilir. Daha sonra yerine alınıp büyümeye devam ettirmesi sağlanır. Bu yöntem Ağustos ayında kullanmaya başlanmaktadır

karanfil çiçeği nerede yetişir?

Karanfil Çiçeği Özellikleri

Karanfil çiçeği özellikleri çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Genel görünüşü ince saçaklı, taç yapraklı ve zarif çiçeklidir

  • Kokulu çiçeklerin grubunda yer alırlar
  • Ilıman bölgelerde yetişirler
  • Boyları 20-40 cm arasındadır. Bodur karanfil olarak isimlendirilen saksıda yetişen karanfillerin boyu ise 10 cm dir.
  • Kırmızı, sarı, pembe, beyaz ve mor renkte olabilirler
  • Çiçeğin yaprakları karşılıklı konumlanmıştır
  • İki çeşit karanfil türü vardır: Senelik yetiştirilen karanfiller ve ömürlük yetiştirilen karanfiller; Senelik yetiştirilen karanfiller: Hüsnüyusuf, İspanya Karanfili, Pesent Karanfili                      Ömürlük yetiştirilen karanfiller: Amerikan Karanfili, Margarit Karanfili, Yediveren Karanfili
  • Türlü hastalıklara iyi gelmesi sebebiyle ilaç ve şuruplarda kullanılır

 

Karanfil çiçeği anlamı çekicilik ve sevgidir. Çiçeğin rengine göre anlamı değişiklik göstermektedir. Beyaz karanfil saflık ve temizlik, kırmızı karanfil hayranlık , koyu kırmızı karanfil aşk, mor karanfil asalet, sarı karanfil sıcaklık ve pembe karanfil duygusallık ve şükran anlamına gelmektedir.
Karanfil çiçeği bakımı dikkat isteyen bir iştir. Karanfil çiçekleri açık alanda büyümeye alışkın oldukları için güneş almaları gerekmektedir. Bunun için karanfilleri bahçede veya güneş alacak şekilde saksılarda yetiştirmek lazımdır.

Bir önceki çiçek yazımız olan Harika Pembe renk çiçekler ve anlamları nelerdir? başlıklı makalemizde pembe renk çiçekler ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.