Orkide köpekler için zararlı mı?

Orkide köpekler için zararlı mı?  Bazı kanıtlar öyle olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, kesin etkiler, köpeğin bitki ve vücut kütlesi miktarına bağlıdır. Her durumda, en yaygın semptomlar kusma, öksürük ve tüy yumağıdır. Çoğu orkide köpekler için zehirli olmasa da, evcil hayvanınızın onları tüketmesini engellemeli ve bir kaba koymadan önce onları tanımlamalısınız. Aşağıda köpekler için toksik olan en yaygın orkidelerden bazıları listelenmiştir.

Cymbidium orkide köpekler için zehirlidir

Cymbidium orkideleri köpekler için toksik olmasa da herhangi bir bitki toksin listesinde yer almazlar. Bununla birlikte, evcil hayvanınız bitki materyallerini yemeye yatkınsa, veterinerinize danışmanız önemlidir. Cymbidium orkideleri zehirli olmasa bile evcil hayvanınız tarafından yutulursa kusmaya ve ishale neden olabilir. Bu nedenle köpeğinizin bitkinin kendisini yemesine izin vermemek önemlidir.

Phalaenopsis orkideleri kediler için toksik değildir

Yenilebilir olmalarının yanı sıra, Phalaenopsis orkideleri kedinizin keyifle yemesi için de güvenlidir. Aslında, kedilerin yüzde 25 kadarı kedi nanesinden etkilenmeyebilir. Bu bitkinin bir diğer faydası da, kedinizin seveceği çözünmeyen lif içermesidir. Kedinize önemli mikro besinler sağlamanın yanı sıra, kedi dostunuz için de eğlenceli olacaktır.

Mavi orkide köpekler için zehirlidir

Mavi orkidelerin çiçekleri ve yaprakları güzel olsa da bitkinin kendisi köpekler için zehirlidir. Mavi orkideler göz alıcıdır ve çok dikkat çeker ve bitkileri sevmeyen birçok kişi çiçeği fark eder ve yanından geçerken yavaşlar. Bununla birlikte, köpekler bitkileri tanımlayamayabilir ve yalarlarsa olumsuz reaksiyonlar yaşayabilirler. Bu nedenle, sahipler, etraflarındayken köpeklerinin güvenliğini sağlamak için dikkatli olmalıdır.

Aloe Vera köpekler için zehirlidir

Daha önce bir süpermarkette bulunduysanız ve bir aloe yaprağı fark ettiyseniz, bunun köpeğinizin sevebileceği bir muamele olduğunu bilirsiniz. Ama bitkinin kendisinin köpekler için zehirli olduğunu biliyor muydunuz? Liliaceae familyasının bir üyesi olan Aloe, yüzlerce çeşide sahiptir. Çoğu insan, en yaygın yenilebilir çeşit olan Aloe barbadensis’i tanır; bu, tırtıklı kenarları olan uzun, üçgen yapraklara sahiptir. Aloe, köpeğinizin sağlığı için iyi olmasının yanı sıra, köpeğin içini iyileştirmeye yardımcı olan mineraller ve amino asitler açısından da zengindir.

Yeşim bitkileri kusmaya neden olur

Bir evcil hayvan, yeşim bitkileri tarafından birçok farklı şekilde zehirlenebilir. Bitkinin yutulması ölümcül değildir, ancak birkaç ciddi komplikasyona yol açabilir. Yeşim bitkisi zehirlenmesinin belirtileri genellikle fark edilmez. Veterineriniz, sorunu teşhis etmek için bazı testler önerebilir. Bu testler karın radyografilerini, idrar analizini ve dışkı kültürünü içerir. Aşağıdaki durumlarda bir CT taraması gerekli olabilir:

Köpeğinizin yeşim bitkisini tükettiğinden şüpheleniyorsanız hemen veterinerinize başvurmalısınız. Zehirlenmenin ciddiyetine bağlı olarak, acil bir randevu almanız gerekebilir. Zehirlenme hafifse, hayvan sadece birkaç saat içinde iyileşebilir. Bu arada, yeşim bitkisi zehirlenmesi belirtileri için köpeğinizi dikkatle izlemelisiniz.

Şakayık köpekler için zehirlidir

Şakayıklar genellikle insanlar için tehlikeli olmasa da evcil hayvanlar için oldukça zehirlidir. Kan pıhtılaşmasını teşvik ettikleri için kedi ve köpekler için zehirlidirler. Kadınlarda şakayık aşırı adet kanamasına, düşüklere ve diğer hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Kedilerde şakayık da nöbetlere ve titremelere neden olabilir. Evcil hayvan sahipleri, şakayıkları bahçeye dikmeden önce zehirli etkilerinin farkında olmalıdır.

Bir önceki çiçek yazımız olan Harika Pembe renk çiçekler ve anlamları nelerdir? başlıklı makalemizde pembe renk çiçekler ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.